Terapia par i małżeństw
Dla kogo terapia par i małżeństw?
Na wspólnych spotkaniach można przełamać bariery komunikacyjne i emocjonalne w związku, rozpoznać aktualny problem pary jak również każdego z partnerów z osobna oraz przyjrzeć się, w jaki sposób zachowanie jednego z partnerów uaktywnia zachowanie drugiego. Terapeuta pracuje z obojgiem partnerów jednocześnie. Spotkania mają na celu pomóc partnerom usunąć przyczyny konfliktu oraz nauczyć funkcjonowania w związku z korzyścią dla obojga.
Terapia par adresowana jest dla osób, które:
- przeżywają trudności w porozumieniu się, są w konflikcie;
- chcą być razem, ale mają wątpliwości czy stworzą udany związek;
- łatwo wpadają w złość, co powoduje duże napięcie i kłótnie w związku;
- doświadczają zmiany w związku (np. zmiana miejsca zamieszkania, narodziny dziecka, utrata dziecka, utrata pracy, zdrada itp.)
- mają poczucie „wypalenia emocjonalnego” w związku, słabnięcia więzi, spadku wzajemnego zainteresowania w tym seksualnego;
- przeżywają kryzys, myślą o rozstaniu;
- chcą rozwiać nudę i frustrację.
Jak wygląda spotkanie podczas sesji terapeutycznej dla par?
W czasie pierwszej konsultacji terapeuta próbuje ocenić, czy para małżeńska spełnia odpowiednie warunki do podjęcia terapii małżeńskiej. Przeciwwskazaniem jest m.in. niedostateczna motywacja do zmiany relacji i zachowań, stosowanie przemocy, czynne uzależnienie oraz zaangażowanie jednego z partnerów w związek pozamałżeński.
Na pierwszych spotkaniach terapeuta w zależności od sytuacji małżonków proponuje podjęcie terapii razem lub osobno. Możliwe jest, że terapeuta zaproponuje partnerom czy małżonkom podjęcie terapii indywidualnej – kiedy spotykają się oddzielnie. Jest ona wskazana przede wszystkim wtedy, gdy problem pierwotnie nie jest małżeński lub małżonkowie nie są zaangażowani w jego rozwiązanie. Dotyczy to m. in. osób niedojrzałych, silnie lękowych, zaburzonych, a także takich, które twierdzą, że nie kochają już partnera.
Terapia pary małżeńskiej z jednym terapeutą jest wskazana przede wszystkim dla takich osób, które przeżywają ostry kryzys związany z etapem rozwoju rodziny (np. urodzenie dziecka, problemy wychowawcze dorastającego dziecka, etap pustego gniazda - odejście dzieci, którzy założyli swoje rodziny) i są w równym stopniu zaangażowani w rozwiązywanie problemu. Zaleca się w takim wypadku, aby małżonkowie nie używali terapii dla celów manipulacyjnych, nie mieli indywidualnych sekretów niemożliwych do ujawnienia współmałżonkowi. Walorem tej formy terapii jest możliwość otwartego wyrażania własnego stanowiska, emocji w obecności małżonka, uzyskanie pomocy w sprecyzowaniu oczekiwań jednego partnera względem drugiego, a także wypracowanie należytego poziomu porozumienia i komunikacji pomiędzy partnerami.
Ile trwa sesja terapeutyczna dla par i małżeństw?
Każde spotkanie trwa 90 minut. Częstotliwość spotkań ustalana jest bezpośrednio z terapeutą w trakcie pierwszego spotkania. Najbardziej optymalnym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem są spotkania raz w tygodniu/raz na dwa tygodnie.